Záření
Kařdý laser pracuje v určitých vlnových délkách, v případě vlnové délky na kterou je oko schopno se soustředit, může vysoká soudržnost a úzký rozptyl paprsku způsobit u určitých typů laserů soustředění příjmaného paprsku pouze do velmi malého bodu na sítnici. Z toho plyne bodové přehřátí sítnice a nevratné poškození zraku. Z tohoto důvodu byli lasery rozděleny do těchto bezpečnostních tříd:
- třída I: tato zařízení jsou bezpečná během používání a umožňují dlouhodobé přímé sledování svazku a to i za předpokladu sledování pomocí optických pomůcek (dalekohledy, lupy, oční lupy)
- třída II: soustavné a viditelné záření, přímý pohled do zdroje je možný, pokud trvá maximálně po dobu 0,25 s, oko ochrání mrkací reflex. Doba odpovídá času, během které člověk po zásahu prudkým světlem mrkne, případně otočí hlavu stranou. Oslnění může způsobit i chvilkové ozáření.
- třída III:
- a) shodné s třídou II, nicméně oko by mohlo být poškozeno při pohledu do zdroje pomocí optické soustavy (např. oční lupa)
- b) jelikož zde hrozí nebezpečí poškození oka, nutno používat pomůcky, které náš zrak ochrání (odraz je také nebezpečný), max. emise 0,5 W.
- c) hrozí riziko zapálení hořlavých materiálů, v případě, že je svazek zaostřen nebo má malý průměr
- třída IV: totéž jako třída III b), emise překračuje výkon 0,5 W. Pohled do svzku a ozáření pokožky jsou nebezpečné. Rovněž je nebezpečné pozorování pozorování rozptýlenýc odrazů. Dalším rizikem které lasery v této kategorii představují je vznik požáru.
Běžná dostupnost laseru je maximálně ve třídě III (optické soustavy CD přehrávačů).Velmi výkonné lasery (třídy IV) mají schopnost způsobovat popáleniny, řezné nebo tržné rány, případně být spouštěčem vzniku požáru. Řada laserů je iniciována vysokým napětím v řádu desítek kilowattů nebo nebezpečnými látkami.